Komora architektov sídli v skvoste funkcionalizmu

Slovenská komora architektov má nové sídlo v reprezentačných priestoroch funkcionalistickej budovy bývalej Mestskej sporiteľne. Budova na bratislavskom Námestí SNP je dielom architekta medzivojnového obdobia Juraja Tvarožeka (1887-1966). Sklenená fasáda na železobetónovom skelete slúži od roku 1931 a je nadčasová.

Z okna sídla architektov sa núka famózny výhľad na míľniky architektonických stavieb. Starý pán Tvarožek, ktorý je zvečnený s cigaretou na dobovej fotografii, vedel o tom výhľade svoje. 

JUDr. Viera Hanuláková
Riaditeľka úradu, Slovenská komora architektov

Nové miesto sme vyberali citlivo

„Nemôžeme ani uveriť tomu, že sa to podarilo. Komora sídlila 25 rokov v budove na Panskej ulici, no priestory už pre nás neboli vyhovujúce. Máme archív s dokumentáciou našich členov, ktorý sa každoročnej rozrastá. Potrebovali sme aj väčšiu zasadačku, v ktorej by sme organizovali vzdelávacie a informačné semináre, verejné diskusie a vernisáže. Nové miesto sme museli vyberať citlivo, aby sme neuprednostnili žiadneho súčasného architekta. Je fantastické, že sme získali priestory kultúrnej pamiatky. Sídlime v budove, ktorá je významným architektonickým počinom. Veríme, že tu budeme minimálne ďalších 25 rokov.“

Návrh interiéru bola výzva

Návrh interiéru bola veľká výzva. Každý z členov predstavenstva mal svoju predstavu, ako priestor rozdeliť a čo v ňom najviac zdôrazniť. Napokon konsenzuálne prijali návrh architekta Kornela Kobáka. Toto stvárnenie interiéru skĺbilo relevantné návrhy členov i zamestnancov úradu komory.

Počítal s predelením dispozície mobilnými priečkami, čím sa naplno podarilo využiť potenciál priestoru. Na túto realizáciu potrebovala stavovská organizácia architektov mobilné priečky vysokého štandardu, ktoré dodáva a realizuje Techo (dnes Ahrend Slovakia).

Riaditeľka komory zdôraznila, že architekti by si neboli mohli dovoliť nové reprezentačné sídlo bez pomoci partnerov a sponzorov. Tým ponúkli reklamu prostredníctvom projektu Ceny za architektúru Ce.za.ar. Slovenská komora architektov je totiž financovaná len z členských príspevkov svojich členov, nie je financovaná z verejných zdrojov. Oslovila Techo, aby našli riešenie.

„Takúto pomoc sme cítili ako spoločenskú zodpovednosť. Sme firma, ktorá pôsobí v tomto biznise, získavame zo systému a chceme do systému aj dávať,“ vysvetlil vtedajší general manager Techa Rastislav Pekárik.

Ing. arch. Kornel Kobák
Architekt, AVK ARCHITECTS

Vlk zostal sýty, aj ovca celá

„V návrhu sme riešili najmä koncepčnú otázku, ako využijeme časť bližšie ku Kamennému námestiu. Buď na reprezentačnú časť, alebo na kancelárie. Navrhol som v ňom presklené kancelárie, ktoré nezatienia výhľad ani zadnému traktu. Tak sme zamestnancom, ktorí tam denne pracujú, dopriali kontakt s námestím. Cez transparentné steny si ho užijú aj návštevy v zasadačkách.“

Koberec mení farbu

Sklenené steny dopĺňajú dvere s povrchom z dubovej dyhy a čierne profily, čo zvýrazňuje čistotu línií. Nielen samotná priečka je presklená, ale zo skla je aj napojenie priečky do hĺbky priestoru, čím architekt vytvoril ilúziu transparentnosti a otvorenosti.

Koberec je uložený na celej ploche. Je zaujímavý, hravý, ozvláštnený. Dopĺňa svojim výrazom celý interiér. Architekt mu zmenil farbu podľa toho, či je v zóne určenej na prácu alebo na komunikáciu. Tmavo-sivý je pri vstupe, do modro-sivej prechádza v office a do modrej sa sfarbuje v stretávacej časti. Farebne tak ladí so životom v interiéri.

Martin Šinaľ
Head of Operation & Projects Techo (dnes Ahrend)

V mobilnej priečke je zabudovaný tablet

„Do objektu Slovenskej komory architektov sme okrem koberca a sklenených priečok dodali aj pevné a mobilné priečky zasadačiek. Je veľa možností, ako sa dajú pevné priečky vzhľadovo upraviť. Môžu byť čalúnené, sklenené, lakované, drevené alebo v nich môže byť integrovaná technika. V tomto prípade je v nich zabudovaný tablet a okno. Na tablete je zobrazené, že priečku dodala naša firma a tvar okna je inšpirovaný oknami z priečelia budovy.“

Mobilné steny sú akustické a umožňujú variácie priestoru. Po ich zatvorení sa úplne alebo čiastočne oddelí rokovací priestor.  Ak sa zrolujú mobilné priečky, priestor sa otvorí do veľkého foyeru. Odhrnuté parkovacie steny nie sú rušivé. Architekt Kobák ich dômyselne ukryl za centrálne piliere, aby nenaštrbili čisté línie priestoru. Zasadačky sú frekventované, slúžia na skúšky architektov, výstavy či semináre.

Nevtieravý dizajn

Priestory pôsobia čisto, elegantne a moderne. „Sme citliví na akékoľvek výrazné prvky, máme radi nevtieravý dizajn. V našich nových administratívnych priestoroch sa snúbi nadčasová elegancia hraničiaca s čistotou až purizmom,“ skonštatovala Viera Hanuláková.

A dodala, že protikladom k tomu je farebný svet mesta za oknami. Patria doň svetlá semaforov, reklamné pútače, patina historických budov. K tomu všadeprítomná masa náhliacich sa ľudí a túlajúcich sa turistov.  

Prehliadka centra Bratislavy

Najkrajšie výhľady na Štúrovu, Dunajskú a Námestie SNP ponúka nárožná miestnosť. Pri dobrej viditeľnosti sa z priestorov dá zaostriť aj veža Blumentálskeho kostola, ktorá je vzdialená 1,2 kilometra.

Za veľkým okrúhlym stolom tam býva každý mesiac zasadanie predstavenstva Slovenskej komory architektov. Hovoria jej malá zasadačka a slúži aj na komornejšie pracovné stretnutia.

Tí, ktorí nacítia architektúru priestorov a vychutnajú si architektúru budovy, povedia, že komora sa tam nepresťahovala náhodou. V tomto prípade určite platí, že náhody neexistujú. Práca komory aj symbolicky nadväzuje na historické úsilie o kvalitnú architektúru. A to je jedna z jej hlavných úloh.

Čo pre vás môžeme urobiť?

Dajte nám vedieť