Farebný interiér pre mladých futbalistov

Techo (dnes Ahrend Slovakia) navrhovalo a zariaďovalo výcvikové stredisko futbalovej akadémie DAC v Dunajskej Strede. Väčšinou navrhuje a zariaďuje priestory pre dospelých. Tento projekt bol pre tínedžerov.  

Je to výnimočný projekt pre športovcov, ktorý finančne podporila aj maďarská vláda. Pripravuje mladých talentovaných hráčov pre seniorský tímZaujímavosťou je, že mladí futbalisti trénujú na 13 ihriskách - trávnatých, umelých i vyhrievaných. V súčasnosti má 300 hráčov v 14 tímoch, z toho dva ženské.

Ivana Filová
Architektka a projektová manažérka, Ahrend

Futbalisti sa hrajú s loptou, my sme sa hrali s farbami

„Klient žiadal priestory, v ktorých by sa mladí cítili dobre a vedeli si v nich aj oddýchnuť. Priestory mali byť hravé, farebné, lebo aj mladí futbalisti majú život hravý a farebný. Mali sme aj niečo spoločné, oni sa hrajú s futbalovou loptou, my sme sa hrali s farbami. Zariaďovali sme vstupnú zónu, chilloutovú zónu, mítingovky, kinosálu a kancelárie pre manažment so supportom.“

Autentická lopta na stene

Na recepciu sme pripravili 13 architektonických návrhov, z ktorých si klient vybral recepčný pult z dreva. Dominantná je grafika na stene – futbalisti v životnej veľkosti kopú do lopty.

Každému hosťovi dávajú informáciu, že je v športovom prostredí. Majú dolepené autentické ponožky a dres dunajskostredského DAC. Aj lopta je skutočná. Tieto autentické prvky odkazujú na 3D realitu, ktorá je mladým blízka.   

Chalet je ako kancelária

K chilloutovej zóne patrí softseatingové sedenie. Ponúka rozmanité možnosti využitia voľného času. Mladí športovci sa môžu zabaviť pri pin-pongu, biliarde, pozerať televízor alebo len tak relaxovať.  

Techo (dnes Ahrend) dodalo do interiéru Chalet, búdku s lamelami. Je to akási polosúkromná miestnosť, kde sa dá pracovať i odpočívať. Tento štýlový doplnok zóny tréneri využívajú na individuálne rozhovory s hráčmi.

Ako napovedá veľká magnetická popisovateľná tabuľa, chilloutová zóna je multifunkčná. Slúži nielen na oddych, ale aj na prednášky alebo tímové porady

Kinosála so zábradlím

Hoci klub má v logu zlatú a modrú farbu, majitelia chceli interiér pestrejší. Na kreslách je zelená farba trávnika, na vankúšoch žltá farba slnka, na koberci sa usadila hnedá farba zeme. Oranžové kreslá odkazujú zasa na farbu plodov, ktoré sa pestujú na juhu Slovenska.

„Realizovali sme aj kinosálu so zábradlím a sklápacími stoličkami, čo nerobíme v office často.  Stoličky sú umiestnené kaskádovito, aby bolo dobre vidieť aj zo zadných radov. Využívajú ju na premietanie videí, na ktorých analyzujú hru,“ dodáva architektka. 

Farebný interiér

Najviac farieb sa usadilo v open space, kde sedia účtovníci, manažéri pre ľudské zdroje a obslužný personál. Zelené či modré sýtofarebné kontajnery sú atypové, vyrobené na mieru.

Čo znamenajú farby

  • Červená – stimuluje, dynamizuje, podnecuje k aktivite
  • Zelená – je to farba trávnika, prírody, rovnováhy, upokojuje a regeneruje
  • Modrá – ochladzuje, znižuje krvný tlak a pulz, navodzuje stav pasivity
  • Žltá – teplá energia, znamená slobodu, nádej, radosť, stav bez pohybu
  • Oranžová – je teplá a veselá farba, podporuje kreativitu a aktivuje  

Čo pre vás môžeme urobiť?

Dajte nám vedieť