Prémiový priestor pre high-tech

Spoločnosť Techo zariaďuje kancelárie nábytkom inovatívne a štýlovo. V rámci fit-outov pripravuje priestory aj technicky vo vysokej kvalite. Práve takúto spoločnosť hľadal líder v oblasti high technológie Cisco. 

Cez výhradného zástupcu si vyhliadol 800 m2 v Eurovei v srdci Bratislavy. Bol to holopriestor, ktorého podlaha i strop zívali železobetónom. Architektonické stvárnenie a projekt Cisco zverilo spoločnosti CBRE a Techo sa stalo generálnym dodávateľom stavby.

Čo to pre Techo znamenalo? Malo pod palcom vzduchotechnikov, podlahárov, hasičov či elektrikárov, architektov a ešte aj strážilo budget. Na stavbe sa vystriedalo zhruba 40 dodávateľov

Projektový tím koordinoval práce a dozeral, aby všetko klapalo. Denne bol v kontakte s klientom, pričom komunikácia išla cez niekoľko spoločností. Proces schvaľovania bol zdĺhavý a celkový projekt veľmi náročný. Vyskakovali v ňom zložité technické úlohy, s ktorými sa tím Techo musel popasovať.

Stavebné práce sťažovalo to, že sa realizovali za plnej prevádzky Eurovey, okolitých firiem a susedného hotela Sheraton. Pracovný tím bol limitovaný časom, kedy mohol robiť hlučné práce. Tie sa sústreďovali v čase do 9. ráno alebo po 18. večer. Niekedy tam v povolenom čase robilo aj 100 ľudí naraz, čo bolo náročné na organizáciu.

Hrozilo prehrievanie

V priebehu prác sa ukázalo, že Cisco potrebuje výkonnejšiu klímu. Nadkapacitným serverom hrozilo prehrievanie. Objemné klimatizačné jednotky bolo treba dostať na strechu. Dvere a chodby v Eurovei boli na to úzke. Na každý problém, ktorý vyskočil, sme hľadali technické riešenie,“ uvádza projektová manažérka za Techo Ivana Jarošová. Dnes je v serverovni zabezpečená 130-násobná výmena vzduchu, čo zodpovedá štandardu.

Vynoril sa ďalší problém: z otvoreného stropu recepcie bolo viac počuť hučanie vzduchotechniky či vrčanie vodných čerpadiel. 

Ivana Jarošová
Projektový manažér, Techo

„Preto sme znižovali hlukovú hladinu, kde sa len dalo. Dosiahli sme to aj výmenou látkových obkladov za heraklitové. Obklady dostali tiež antracitovú farbu, ktorá aj so stropmi opticky vytvára jednoliaty celok.“

Reprezentačný showroom

Technicky orientovaná firma nechcela od dodávateľov sivú myš, ale niečo výnimočné, netradičné a moderné. Je to reprezentačný office Cisco v strednej Európe, preto sa mu architekt tak detailne venoval. 

Ing.arch.Ján Matulník
Architekt, CBRE

„Klientská časť je väčšia ako back office, čo zvykne byť vo firmách presne naopak. Vo front office Cisco prezentuje svoju top technológiu, a tomu bol podriadený projekt.“

Architekt vyzdvihuje priestor ako technologicky zaujímavý. Najmä konferenčné miestnosti s veľkými monitormi. Vládne v nich špičková technika, ktorá v komunikácii cez videokonferenčný hovor skracuje aj obrovské vzdialenosti. Cisco je lídrom v oblasti online mítingov a pomáha na ceste k digitálnemu podnikaniu.   

Pracovné prostredie myslí na človeka, ktorý sa tam zdržiava vyše 8 hodín denne. Primeranú vlhkosť vzduchu zabezpečujú vodné čerpadlá. Pre zamestnancov je dominantou open space s humánnym konceptom. Majú v ňom dostatok osobného priestoru, výborné osvetlenie, oblaky na znižovanie akustickej hladiny alebo kóje na telefonovanie. Môžu sa presúvať z pracovnej stoličky do pohodlných kresiel či sedacích vakov. Alebo si dať osviežujúci coffee break s kolegami v kuchynke. 

1.

Koordinácia prác bola náročná. Zladili sme 40 dodávateľov prác. Niekedy sa na stavbe ocitlo aj 100 ľudí naraz. Práce sa museli obmedzovať na čas do 9. hodiny ráno a po 18. hodine večer, aby dodávatelia nevyrušovali iných nájomcov administratívnych priestorov v centre Eurovea. 

2.

Išlo o jeden z najväčších projektov. Boli sme generálnym dodávateľom prémiového priestoru pre high-tech o rozlohe 800 m2. Cisco nám zverilo svoj reprezentačný office v strednej Európe.

3.

Zdravé pracovisko. Dbali sme na znižovanie hlučnosti najmä v priestoroch recepcie, kde bolo najviac počuť vzduchotechniku z otvoreného stropu. V office je optimálna vlhkosť, ktorú zabezpečujú vodné čerpadlá. 

Čo pre vás môžeme urobiť?

Dajte nám vedieť