Ako Techo zariaďovalo luxusný rezort

Maledivy. Pre mnohých synonymum dokonalej dovolenky, nádherných pláží, ľadovej piňa colady a potápania sa v čistom oceáne. Nášmu tímu sa však vynoria spomienky aj na jeden z našich najväčších a najzložitejších projektov vôbec – kompletná zmena ostrova vzdialeného 45 minút letu od hlavného mesta Maledív na luxusný dovolenkový rezort.

Korytnačí ostrov je jedným z najluxusnejších rezortov sveta. Nájdete tu 48 zaujímavých víl v rôznych štýloch, reštaurácie, masážne centrá, vinotéku či golfové ihrisko, celkovo na ploche 25 futbalových ihrísk. Denník Financial Times ho dokonca označil za najluxusnejší ostrov na Maledivách.

Naši ľudia však zažili odvrátenú stranu Korytnačieho ostrova, ktorú už žiadny návštevník neuvidí. Na začiatku bol totiž ostrov Orimasvaru, ktorý sa tak oficiálne volá,  úplnou divočinou. Jediné, čo ste tu našli, boli kríky a papájové polia. Dokonca aj čistá pitná voda tu bola veľmi vzácna. Našou úlohou bolo premeniť túto džungľu na luxusný dovolenkový rezort. Od základov.

Dovolenka za kresliacou doskou

Na začiatku tohto projektu sme o maledivskom slnku a šume vĺn iba snívali. Čas sme totiž trávili zavretí v našej dielni pri kresliacej doske s cirkulárom, pílkami, klincami a kopou práce. Počas niekoľkých mesiacov u nás vyrástla testovacia maledivská vila v životnej veľkosti, na ktorej si mohol náš klient pozrieť skutočne všetko. Ako bude vyzerať interiér, ako ho zmenia rôzne prvky, ale tiež napríklad to, ako bude dovnútra v priebehu dňa dopadať slnko. Všetky pripomienky či zmeny sme skúšali a zapracovávali na tomto modeli. Do realizácie sme išli so zadaním vyšpecifikovaným do poslednej skrutky.

Nesmie chýbať ani klinec

Až s odletom na Orimasvaru však prišlo na skutočné lámanie chleba. Doslova celý svet sa dal do pohybu, aby sme tu mali všetko potrebné. Od dielov vyrábaných v našich českých dielňach cez kvetináče z Indonézie až po talianske stoličky a obklady z Bornea, všetko prúdilo na malý ostrovček po vode či vzduchu. Dohromady prišli diely zo 17 krajín rozosiatych po 4 kontinentoch. Spoľahlivosť našich projektových manažérov a dodávateľov bola pri realizácii kľúčová. Na ostrove uprostred ničoho si nemôžete skočiť do najbližšieho obchodu dokúpiť chýbajúce matice alebo si nechať namiešať niekoľko litrov farby. Preto sme si dali špeciálne záležať na kontrole – aj najmenšia chyba by totiž znamenala omeškanie.  

Práca v raji za pekelných podmienok

V priebehu nasledujúcich 12 mesiacov strávil náš tím pri stavbe projektu vo vysokých teplotách a zložitých podmienkach viac ako 22 000 človekohodín, čo je cca 60 rokov. Bojovali s tropickým podnebím, chorobami a nedostatkom čistej pitnej vody, avšak aj napriek tomu sa im podarilo s pomocou mnohých lokálnych ľudí odovzdať v decembri 2013 hotový projekt.

Jiří Král
Projektový manažér

„Počas tohto projektu sme sa učili veľa najmä sami o sebe. Dokázali sme, že máme tím skúsených ľudí, ktorých môžeme kedykoľvek poslať kamkoľvek na svete a odvedú dokonalú prácu. Ťažké podmienky náš kolektív poriadne stmelili.“

Čo pre vás môžeme urobiť?

Dajte nám vedieť