Deutsche Schule

Deutsche Schule Bratislava, škola založená v roku 2005, je nemecko-slovenská súkromná škola, ktorá v máji 2022 otvorila svoje nové inovatívne školské priestory pre viac ako 430 študentov. Je jednou z najmladších spomedzi siete 140 nemeckých zahraničných škôl a skladá sa z materskej školy, základnej školy a gymnázia. V nových priestoroch okrem nadštandardne vybavených tried, multifunkčného ihriska, jedálne a telocvične prinesie aj viac zelene v okolí, bez nutnosti cestovania na perifériu mesta.

Sme radi, že sme mali možnosť spolupracovať so školou na zariadení ich nových priestorov na bratislavských Kramároch. 

Funkčné a atraktívne prostredie pre vzdelávanie

Interiér je ladený v neutrálnych farebných tónoch, vďaka čomu celý priestor pôsobí čisto, jednoducho a nadčasovo. Myšlienka architektov bola ladiť interiér v jemných farbách tak, aby samotnú farebnosť a rozmanitosť do priestoru priniesli práve žiaci. Preto sú základné farebné kombinácie zemité, neutrálne a bez rušivých elementov.

Kapotážou radiátorov v jednotlivých triedach sa podarilo architektom zútulniť priestor a vytvoriť vizuálnu čistotu. Cirkuláciu vzduchu tiež zabezpečujú perforované parapetné dosky.

Dôležitým kritériom pri výbere materiálov bola ich trvácnosť, hygienickosť a jednoduchá údržba. 

Martin Šinaľ
Head of Operation & Projects Ahrend

Počas realizácie projektu, od zadania objednávky až po samotnú montáž, veľmi oceňujem rozhodnutie školy zabezpečiť z ich strany technického zástupcu. Špecialista na interiéry - pán Štefan Koník, bol hlavou celej realizácie, vrátane dokončovacích stavebných prác a zmien, kde bolo potrebné rýchle a efektívne rozhodnutie. Mnohokrát klienti takúto úlohu podcenia. Tento krok pomohol celému procesu prípravy, ktorý trval viac ako 3 mesiace. Priestor sme zameriavali niekoľkokrát, kvôli jeho nedokonalosti, keďže išlo o rekonštrukciu staršej budovy. Tá predtým slúžila ako školiace a kongresové centrum a mnohé nosné konštrukcie ostali nezmenené. Následne sa pripravili výkresy a zadali sa do výroby. V každej miestnosti na každom poschodí sme dodávali iné prvky. Priamo v škole sme si v rámci priestorov vytvorili mini dielňu, kde sa jednotlivé prvky upravovali a následne roznášali a montovali.

Mimoriadne dôležitá flexibilita a mobilita

Každý študent aj pedagóg má k dispozícii vlastnú kovovú skrinku s prístupovou kartou, ktorá slúži na odkladanie osobných vecí, nabíjanie tabletov a notebookov, dochádzkový systém, stravovanie v jedálni, zadávanie úloh, či komunikáciu s rodičmi.

Vďaka mobilnému zariadeniu tried a flexibilnému nábytku v nich je možné vytvoriť zoskupenie stolov, pre prácu na zadanom projekte v malých skupinách. Triedy sú vybavené pohyblivými, a výškovo nastaviteľnými stolmi, s ktorými je jednoduché manipulovať, presúvať ich alebo spájať.

Rekonštrukcia umožnila v priestore vytvoriť mobilné priečky medzi triedami. Mobilné priečky slúžia ako deliaca stena, avšak podľa potreby sa dajú stiahnuť, čo umožňuje spojiť triedy na spoločné aktivity, spoluprácu a školenia. 

Peter Kršák
Predseda predstavenstva Deutsche Schule

Komunikácia so spoločnosťou Ahrend bola profesionálna a reakcie boli promptné. Páčila sa mi ochota pristúpiť ku kompromisom, ľudský prístup a vynikajúca úroveň obchodných jednaní. Napriek zopár prekážkam, napríklad s dodávkami materiálov, sme boli včas informovaní o dodávkach tovaru a inštalácii. Ak boli v harmonograme odchýlky vždy sme o nich vopred vedeli a všetko sa stihlo šťastlivo k otvoreniu školy v máji. Produkty, ktoré sme si objednali splnili naše očakávania.

Študijné ostrovčeky na každom poschodí

Počas rekonštrukcie sa viacero priečok zbúralo, čím sa podarilo vytvoriť na každom poschodí spoločenské zóny pre študentov aj mimo formálneho triedneho priestoru. Tieto zóny sú tvorené nábytkom na mieru, pódiom, pohovkami na sedenie a oddych, kreatívnymi nástenkami či veľkým komunitným stolom.

Andrea Ryšavá
Poverenec predstavenstva Deutsche Schule Bratislava

Firma Ahrend nám pri spolupráci zabezpečila výborný servis pri výbere farebností aj materiálov, a ich komunikácia počas celého projektu bola na vysokej úrovni.

Priestor pre najmenších

Priestory pre najmenších v škôlke sú doplnené o rôzne špeciality ako napríklad na mieru vyrobené úložné čalúnené lavice pod oknami, či kruhové koberce. Tie každé ráno umožňujú deťom spoločne si sadnúť a začať deň ranným rozhovorom v kruhu. Miestnosti škôlky je možné využívať ako dennú aj nočnú časť zároveň, vďaka skladateľným posteliam, ktoré sa jednoducho uskladňujú v skrini, ktorá bola presne na tento účel vyrobená.

Štefan Koník
Projektový manažér Deutsche Schule Bratislava

Spoluprácu na projekte Deutsche Schule s firmou Ahrend hodnotím veľmi pozitívne. Zákazka ako celok splnila naše očakávania, komunikácia a spolupráca bola progresívna, zadanie sa dodržalo v danom časovom rámci a projekt dopadol veľmi dobre. Predišli sme väčšine problémov vďaka promptnej komunikácii celého tímu, ktorý sa aktívne staval ku všetkému, čo prišlo do cesty.

Čo pre vás môžeme urobiť?

Dajte nám vedieť