Držať krok s dobou

Nový koncept pomohol využiť potenciál

Slovenská Sporiteľňa a jej zahraničná materská Erste Group je našim dlhoročným partnerom. Už vyše 12 rokov sa staráme o kancelárske interiéry ich pobočiek po celom Slovensku. 

Nový koncept prišiel zvnútra – architektky Mária Minariková a Gabriela Makytová dlhé roky pracujú v centrále Slovenskej sporiteľne, a tak presne vedeli, čo ich kolegovia potrebujú. 

Ing.arch. Mária Minariková
Facility, životné prostredie a výstavba Oddelenie Investícií

"V open space priestoroch fungujeme už od roku 2008. Pôvodné usporiadanie nám však už nedovoľovalo využiť potenciál spojených pracovných miest naplno. Preto v novom koncepte vznikol zdieľaný priestor, ktorý sme nazvali „Home base“ a v ktorom si zamestnanci môžu vybrať zónu či konkrétny stôl podľa typu práce, ktorú práve vykonávajú."

Samostatné jednotky so všetkým, čo potrebujete

Home base je vyhradená zóna, v ktorej sídli jedno oddelenie banky. Je zložená z viacerých častí, v ktorých nájdu ľudia všetky dôležité priestory: štandardné pracovné miesta, tímové pracoviská podporujúce spoluprácu, zasadačky a tiež tiché kóje, v ktorých nie je dovolené ani telefonovať. Pracovné stoly nie sú pevne priradené konkrétnym ľuďom: keďže každý pracuje na notebooku a má vlastný mobilný telefón, môže sa ľubovoľne presúvať. Vďaka systému WiFi pripojenia si po príchode do práce môže každý vybrať akékoľvek miesto v rámci svojho Home base.

Keďže naši ľudia pracujú na viacerých projektoch v rámci celej banky a často cestujú či pracujú z domu, málokedy sa stretnú v kancelárii všetci naraz. Rozhodli sme sa preto zaviesť systém čistého stola: ak na pracovisku nie ste dlhšie ako 3 hodiny, musíte ho uvoľniť pre ostatných. Vďaka tomu sme mohli zredukovať počet pracovných stolov o takmer 20 % a stále mať dosť miest pre všetkých.

Systém Home base takto zabezpečuje zhruba 80 % našich pracovných miest - zvyšných 20 % tvoria menšie doplnkové pracoviská, ktoré sú pripravené pre prípad plnej obsadenosti priestorov.

Spojenie starého s novým

„Pri návrhu sme museli počítať s vecami, ktoré sme neplánovali meniť,“ pokračuje Mária. „Pôvodný koberec a existujúci mobiliár (stoly, stoličky, skrinky) zostávali, a preto sme sa držali farebnej kombinácie pastelových odtieňov zelenej, žltej a sivej. Pri veciach na mieru sme zvolili kombináciu bielej a antracitovej, ktoré do priestoru zapadli. Celé miesto zútulnilo pridanie dubového drevodekóru.“ 

1.

Udržať sa na vrchole. Na začiatku všetkého boli skúsenosti Slovenskej sporiteľne. Na vlastnej koži si overili, že kancelárske interiéry sú vyvíjajúci sa ekosystém, ktorý sa prispôsobuje životu vo firme a okoliu a ktorý priamo vplýva na produktivitu a šťastie zamestnancov.

2.

Dlhodobé vzťahy. Naša spolupráca s Erste Group je postavená na dlhodobom vzťahu. Za 12 rokov už dobre poznáme ich potreby a dokážeme sa prispôsobiť akýmkoľvek požiadavkám. Spoľahnú sa na nás vo všetkom – od doplnenia niekoľkých stoličiek v odľahlej pobočke až po zariadenie samotnej centrály.

3.

Jasná predstava a skvelá organizácia. Spolupráca pri tomto projekte sa vyznačovala hlavne skvelou organizáciou zo strany zákazníka. Jasná predstava o požadovaných výsledkoch spojená s profesionálnym prístupom nám umožnili dodať tú najlepšiu službu v stanovenom čase.

V priestore už boli umiestnené naše prestaviteľné priečky a zmeny dispozícií tak boli veľmi jednoduché. Do horných častí priečok sme pridali akustické panely, ktoré zlepšili zvukové podmienky v open space kanceláriách, a do priestoru sme rozmiestnili softseating spolu s čalúnenými kvetináčmi a ostrovčekmi, ktoré vytvorili pomyselné akustické steny. Pre lepšie osvetlenie sme tiché zóny a paravánmi oddelené časti doplnili vysokými stojatými lampami.

Ako ľudia vnímali zmenu?

Ing.arch.Mária Minariková
Facility, životné prostredie a výstavba Oddelenie Investícií

"Nový koncept je predovšetkým o novom myslení. Samotné kancelárie sme nezväčšili ani nezmenšili, ale priestor sme využili oveľa efektívnejšie. Sú oddelenia, kde kolegovia nový koncept vítajú, a na niektorých bude treba naopak viac času na prijatie nového konceptu. Táto zmena bola pre nás pilotným projektom, takže budeme musieť nepochybne zapracovať určité pripomienky, avšak celkovo ju kolegovia nehodnotia ako negatívnu, čo považujem za celkom optimistickú spätnú väzbu."

Čo pre vás môžeme urobiť?

Dajte nám vedieť