Polus bol tvrdý fit-out a veľká výzva

Polus v Bratislave bol prvý veľký fit-out Techa, pracovne si ho nazvali hard fit-out. Išlo o komplexnú rekonštrukciu dvoch veží. Na každom m2 ostalo kúsok DNA Techo. Hard fit-out predstavoval veľký zásah do jadra budovy. Najprv bolo treba vyhodiť všetky staré rozvody a dopracovať sa k hrubému betónu. Potom prišlo na rad inštalovanie nového systému vzduchotechniky, klimatizácie, kabeláže a výťahov.

17
poschodí v Tower 1
19,440
m2 plochy v Tower 1
21
poschodí v Tower 2
22,400
m2 plochy v Tower 2

Projekt obnovy vytvorili architekti z Rakúska a realizoval sa vyše roka. Techo, ako generálny dodávateľ stavby, viedol stovky dodávateľov stavebných profesií. Pracovný tím musel pri riešení denných úloh zohľadňovať potreby nájomcov, ktorí sídlili na väčšine poschodí. Najhlučnejšie práce presúval mimo ich pracovného času, čo bolo náročné na organizovanie. 

Vladimír Hýravý
Operation director, Techo

"Poloha veží Polusu je lukratívna, no priestory boli po rokoch užívania zastaralé. Niekoľko poschodí sa uvoľnilo, odišli z nich významní nájomcovia ako IBM či T-com. Investor chcel obe veže prerobiť na moderné a príťažlivé priestory, aby konkurovali aj novým budovám. Firmy, ktoré si priestory prenajímajú, vedia, že sú nástrojom udržania pracovnej sily a ponúkajú zamestnancom rovnováhu medzi pracovným a osobným životom."

Najväčší žeriav v Európe

Generálny dodávateľ stál pred výzvou transportovať na strechu chladiace jednotky, ktoré dorazili do prístavu z Argentíny. V pôvodnom pláne uvažoval o transporte helikoptérou, no zmenil ho z viacerých dôvodov. Jedným z nich bola o polovicu nižšia cena, pretože strážil aj badžet. Napokon objednal najväčší žeriav v Európe, pre ktorý nechal aj odstaviť frekventovanú dopravu na Vajnorskej ulici. Keďže náklad, ktorý váži 4 500 kg, skladali vo výške 85 metrov, potrebovali aj povolenie od letiska.

Realizátori stavby si mysleli, že to bude najťažší problém, no ukázalo sa, že ťažším bolo inštalovanie a sfunkčnenie vzduchotechniky. Naťahali chladiace trámy do jadra, ktoré v lete chladia a v zime zohrievajú. Sprevádzalo to veľa technických komplikácií, ktoré na mieste riešili.  

Schody v surovom dekore

Výzvou pre Techo bolo aj schodisko, ktoré je časťou recepcie. Na pôvodný návrh urobil tím Techa vlastnú alternatívu - schodisko surové, industriálne, provokatívne a ešte aj dva a polnásobne lacnejšie. Páčilo sa investorovi i rakúskym architektom. Rakúšania dokonca povedali, že aj Techo ich niečo naučilo. Náročné bolo dostať schodisko dnu, s čím si zasa poradili tak, že vybrali kus fasády

Vladimír Hýravý
Operation director, Techo

"Klient na konci projektu zhodnotil, že výber našej firmy bol správny a dostal od nás maximálnu podporu. Stavbu sme dokončili za podmienok, ktoré neboli vždy jasné. Jednotlivé časti sa doprojektovávali počas realizácie. Pri realizácii sme prekročili svoje limity, veľa sme sa naučili a vyrástli sme ako jednotlivci i ako tím."

Užívateľom priniesla obnova lukratívnejšie pracovné priestory a reprezentatívne vstupné lobby so zelenou stenou. Mnohí potvrdili, že aj preto chodia do práce ešte radšej.  

Čo pre vás môžeme urobiť?

Dajte nám vedieť