Výškovo nastaviteľný stôl je trendom v open office

Zurich Bratislava, organizačná zložka švajčiarskej poisťovne Zurich Insurance Company Ltd., sa presťahovala do budovy Blumental Offices v bratislavskom Starom meste. V novom office má každý z vyše 200 zamestnancov výškovo nastaviteľný stôl na elektrické ovládanie. Prináša im vyšší komfort, zdravotné a iné benefity.   

Techo (dnes Ahrend) si vybrala spoločnosť Zurich na dotvorenie interiéru a dodávku časti mobiliáru. To aj napriek tomu, že má niekoľko globálnych dodávateľov. Skupina ľudí z Zurichu si najprv pozrela celé portfólio stolov priamo v showroome v Prahe. Zašli aj do dielní, kde ich zaujala bezodpadová výroba.

Zurich sa hlási k enviro

Pre Zurich je tiež princíp udržateľnosti významný. Vo firme sa vyhýbajú tlačeniu dokumentov, dôsledne separujú, nepoužívajú vizitky a plastový riad. Majú zriadený Zurich green team, ktorý najnovšie zavádza kompostovanie. Tekutina z kompostu poslúži ako hnojivo do kvetináčov, ktoré spríjemňujú interiér. 

Výška sa ovláda tlačidlom

Nastaviteľný stôl stojí takmer 3-násobok ceny štandardného stola. V Zurichu to odklepli ako dlhodobú investíciu. Vo firme už vyskúšali niekoľko mechanicky nastaviteľných stolov, ktoré boli náročné na manipuláciu. Stoly z Techa sú užívateľsky komfortnejšie, majú tichý chod a ovládajú sa iba stlačením tlačidla.

Dajú sa nastaviť na prácu v stoji, stolová doska je vtedy vo výške 1 až 1,10 metra.  Variabilné stoly umožňujú zamestnancom vrátiť sa do sedu, a to bez prerušenia práce. Aj v sede si môžu vybrať to najlepšie pre chrbticu. Niekomu vyhovuje, ak má stolovú dosku vo výške 70 centimetrov, inému o 10 viac. 

Za klasickým stolom by na výber nemali, ten je vo fixnej výške 73,4 centimetra. 

Poloha by sa mala pri práci striedať ideálne každých 15 až 30 minút, no v praxi je fajn, ak sa zmení aspoň 4-krát za deň.

Striedanie polôh pri práci

  • podporuje zdravú chrbticu, predchádza bolesti chrbta
  • predchádza riziku srdcovo-cievnych ochorení, depresie a úzkosti
  • kto pracuje v stoji, páli kalórie, predchádza vzniku obezity a cukrovky
Katarína Suchá
Relocation Projekt Manager and Procurement Specialist, Zurich

Všetko pre zdravú chrbticu

„Stoly využívame naozaj aktívne. Hovorí sa, že v stoji ľudia najmä posielajú e-maily. No vidím, že kolegovia stoja, aj keď pracujú s grafmi a excelovskými tabuľkami. Ja si zodvihnem stôl vtedy, keď potrebujem kreatívny impulz, povedzme pri tvorbe prezentácie. Niekedy aj pol dňa pracujem v stoji, kolegyňa sa zasa postaví na hodinu denne. Pohyb a zdravú chrbticu podporujeme aj tým, že raz do týždňa máme vo firme cvičenie pilatesu a masáže.“

Stand up míting je efektívny

Polohovateľné stoly prinášajú aj vyššiu efektivitu v práci. Zamestnancom neutekajú myšlienky, sústredia sa naplno na riešenie problému.

Stand up mítingy uprednostňujú aj mnohé projektové tímy. Netrvajú viac ako 15 minút, ľudia na nich hovoria k veci. Takéto mítingy sú oveľa efektívnejšie ako za klasickým rokovacím stolom. Takú skúsenosť potvrdili aj v office Zurichu

Corianový pult na recepcii

Techo dodávalo spoločnosti Zurich okrem stolov aj recepčný pult z bieleho corianu. Corian je vyrobený z prírodných materiálov a čistej akrylátovej živice. Tento  hygienický, odolný a trvanlivý materiál dodáva vstupnému priestoru noblesu.

Z dielne Techa sú tiež sklenené priečky zasadačiek a dvere v drevodekore, typový a atypový nábytok.

Okno na knižnici robili dokonca dvojité. To preto, aby si zamestnanci Zurichu mohli pri knihe nerušene oddýchnuť. Na policiach na nich čakajú vyradené knihy z domácich knižníc, ktoré našli nové uplatnenie. A tituly sú všehochuť – od wordu 93, cez motivačné knihy pre manažérov až po ženské romány. Knižnica je ďalší z benefitov pre zamestnancov Zurichu, ktorý prispeva do skladačky moderného officu.

Čo pre vás môžeme urobiť?

Dajte nám vedieť